Proč jezdit na jednokolce?

Geniální zábava

Nebudeme chodit okolo horké kaše, zábava je ten hlavní důvod, proč jezdíme. Mnoho jezdců dokáže trénink pohltit i na několik hodin denně. Jednokolka vyžaduje 100% soustředení, fyzičku a odvahu. Zlepšování je pomalé a obtížné, a právě proto provázené radostí.

Rozvoj fyzické kondice

Jednokolka posílí celé tělo. Dětem pomáhá v rozvoji motoriky, dospělým ve svalovém rozvoji a tvarování těla. Jednokolka patří k energeticky náročným sportům a je vhodná i pro redukci špeků. Jako příklad uvádím Terryho Petersona, který se díky jednokolce zbavil nadváhy a udržuje si skvělou fyzičku i ve věku 60. let. Video zde!

Fyzická terapie

Na jednokolce nedochází k dysbalančnímu svalovému rozvoji, jako např. u cyklistů (slabý vršek) nebo koloběžců (jedna noha silná, druhá slabá). Neustálým balancováním dochází k posílení „neviditelných“ svalů tělesného jádra a hlubokého stabilizačního systému. Jednokolka proto může pomoci lidem s bolestmi zad, s ochablým břichem a lidem s vadným držením těla.

Rozvoj psychiky

Jízda na jednokolce je vlastně permanentní senzomotorická stimulace mozku. Rozvíjí stabilitu a koordinaci, zvyšuje schopnost koncentrace pozornosti a zkrácení reakčního času. Pravidelnou jízdou můžete zvýšit kapacitu mozku až o 12%. Známý český matematik Karel Janeček doporučuje trénink rovnováhy pro rozvoj psychiky a koncentrace.

Respekt

Jednokolkařů je málo a jejich přítomnost každého zaujme. Lidé nás vnímají pozitivně, usmívají se a hned mají lepší náladu. Pokud jezdec předvede nějaký trik, vyslouží si uznání okolí.