První jednokolka? (FAQ)

Co je to jednokolka?

Jednokolka (anglicky unicycle) je speciální sportovní náčiní, které je vybaveno pouze jedním kolem a je určeno k jízdě a trikům. Šlapací kliky jsou připevněny na náboj kola. Náboj je zpravidla pevný, neotáčí se. Jezdec sedí na sedle, které je sedlovkou připevněno k rámu. Moderní terénní jednokolky jsou vybaveny hydraulickou kotoučovou brzdou, nebo převodovkou v náboji.

Vymyslel jednokolku pan Míla?

Ale kdepak! Vznik a původ se odvozuje od bicyklu s obřím předním kolem a maličkým kolečkem vzadu (tzv. Penny Farthing), kolem roku 1870. Jednokolka se od pradávna používá jako dopravní prostředek, avšak od 80. let minulého století převládá její sportovní využití, od kondiční jízdy pro zpevnění zad a břicha, až po extrémní adrenalinový sport.

Pro koho je jednokolka vhodná?

Pro všechny s trochou trpělivosti naučit se něco nového a užít si nekonečnou zábavu. Malým dětem pomáhá rozvíjet motoriku, mozek a odvahu. Odrostlé děti a dospělí se mohou specializovat a vyniknout v disciplínách, jako je trial, flatland, street, freestyle, unihokej, jízda v terénu (cross-country, enduro, downhill). Jezdit se naučí každý, v rozmezí 2 až 10 hodin tréninku.

Může se stát, že se nenaučím jezdit?

Žádný strach, to se stát nemůže. Talentovaní lidé se učí rychleji, ostatní pomaleji. Důležité je vytrvat a nezapšknout. Nejlepší je zkusit najít ve svém okolí někoho zkušenějšího. Proces učení je pak mnohem rychlejší. Můžete také kontaktovat instruktora z našeho seznamu zde:

Jakou si mám vybrat jednokolku?

Nejprve si ujasněte, do jaké skupiny jezdců patříte, nebo chcete patřit. V kategorii Jednokolky jsou skupiny popsány. Můžete se podívat na video, typické pro danou skupinu jezdců. Jednokolky jsou detailně popsány. Pokud váháte, využijte online chat nebo pošlete e-mail.

Není to nebezpečné?

Není. Jednokolka je dokonce bezpečnější, než jízda na kole! Jednokolkař není předkloněn jako cyklista, takže nepadá na hlavu, ale na nohy. Jízda je pomalejší a tudíž bezpečnější. Není zde rám, na který by jezdec mohl spadnout obkročmo, ani řidítka, přes které by mohl přepadnout. Padá se častěji, ale většina pádů končí drobnými odřeninami.

Mohou jezdit děti?

Ano, děti jezdí rády a budou vděčné každému osvícenému rodiči, který obohatí jejich život o jednokolku. V nabídce máme jednokolky pro děti již od 2 let. V popisu každé dětské jednokolky je Rádce pro výběr podle věku i délky nohou.

Existuje komunita jednokolkařů?

Ano, existuje. Bez přehánění se dá říct, že je to ta nejlepší komunita na světě. Je nás relativně málo, takže jsme vlastně taková velká rodina. Komunitní akce jsou bez neduhů, které provází akce běžných, masových sportů. Pro více informací viz Kluby a události